София Георгиева ще се бори за квота на Летните олимпийски игри в Токио 2020

автор: Пламен ГЕОРГИЕВ
2018-11-23 13:14:00
Спорт | Шумен | преглеждания: 555

Чаровната 23-годишна шуменка София Георгиева се готви да влезе в здрава битка на тепиха, за да спечели квота за участие в XXXII-те летни олимпийски игри, на които домакин ще бъде японската столица Токио през 2020 година. Тя е титулярка в националния отбор на България за жени по борба – свободен стил, като нейната олимпийска категория е до 68 кг. Неотдавна София постигна най-големия си успех – стана вицешампионка на Европейското първенство по свободна борба до 23 години в Истанбул. На финала край Босфора при 65-килограмовите нашата състезателка отстъпи на рускинята Мария Кузнецова по точки.

През тази година София зае пето място в своята категория на световното първенство до 23 години в Букурещ, Румъния. В борбата за бронзовия медал тя отстъпи по точки на украинка. Участва и в световното първенство за жени в унгарската столица Будапеща, където направи равен – 4:4, на бъдещата шампионка в категорията от Финландия.

Бъдещето пред София Георгиева изглежда доста обещаващо, защото тя вече е натрупала достатъчно богат опит. Шуменката е многократна републиканска шампионка за всички възрастови групи – кадетки, девойки и жени. От осем години е състезателка на софийския клуб „Левски“ и същевременно е в националния отбор на България. Родена е в Шумен през 1995 г. До 7 клас е учила в основно училище „Панайот Волов“ в квартал „Дивдядово“. Една година тренира борба в родния си град. После продължава в спортното училище във Варна. Сега е студентка в четвърти курс по специалността „Треньорски профил“ в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград и през 2019 г. ще се дипломира.

Следващата година е особено важна и за спортната кариера на красивата боркиня. Пред нея са участия в европейското и в световното първенство за жени, където тя ще се бори с всички сили за олимпийска квота. Визата за Токио 2020 ще получи, ако се класира до шесто място на световното. Нейните конкурентки в категория до 68 кг са предимно от Русия, Япония, Турция и евентуално от Украйна и Полша.

„Женската борба много динамично се развива в момента – споделя София Георгиева . - До преди няколко години една Германия никой не я приемаше на сериозно, а сега взе доста медали. Много бързо се развиват още Азербайджан и Китай. Така женската борба вече стана доста силна!“ Старши треньорът на националния отбор на България по борба за жени Петър Касабов е и наставник в столичния „Левски“, а и е личен треньор на София Георгиева. „На него дължа много от успехите си!“ - категорична е младата шуменка. Същевременно тя издава малката си тактическа тайна, когато е на тепиха: „Обичам да влизам в краката на противничките си...“ И следва най-важното в своята амбиция за победа: „Гледам да се уча от по-добрите от мен!“

Само няколко дни тя ще се отдаде на почивка в Дивдядово. След броени дни отново заминава на лагер с националния женски отбор по борба в Белмекен. „Почти през цялата година съм по лагери“ - казва с усмивка София. А ние нека да й пожелаем от сърце след тежките и трудни тренировки тя да спечели това, което заслужава – медали и олимпийска квота!