Шуменски триумф за купа „България“ на фехтовка

автор: Пламен ГЕОРГИЕВ
2019-02-04 16:26:00
Спорт | Шумен | преглеждания: 76

Младите състезатели на Фехтовална академия „Волов“, която беше домакин и организатор на завършилия в обновения шуменски спортен комплекс „Плиска“ втори кръг на турнира за купа „България“ на оръжието рапира за кадети и кадетки до 17 години, младежи и девойки до 20 години, демонстрираха характер и спазиха традицията да триумфират като победители.

Особено приятни изненади за тима на „Волов“ поднесоха София Цонева и Васил Чепишев.

София Цонева се класира втора при кадетките, а при девойките победи на финала опитната рапиристка от Шумен Габриела Колева. Така 15-годишната изгряваща звезда на „Волов“ се окичи със златно и сребърно отличие.

Титулярът на „Волов“ Иван Славчев се представи в обичайната си боева форма. Той спечели на финала срещу своя съгражданин Любослав Младенов при кадетите, а при младежите се нареди на трета позиция. По този начин Иван прибави в актива си златен и бронзов медал.

Само на един туш разлика лидерът в ранглистата на българската рапира Вичко Николов от „Волов“ отстъпи във финалната битка на шуменеца Калоян Николов при младежите.

С бронзови медали приключиха участието си Васил Чепишев при кадетите и Александра Тодорова при кадетките, която също се утвърди сред успешните състезателки на „Волов“.

Финалните двубои бяха наблюдавани вчера от ректора на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ проф. д. и. н. Георги Колев, който връчи и наградите на младежите и девойките на почетната стълбичка. Мнозина деятели на българската фехтовка го сочат като една от легендите на родната рапира. Георги Колев е носител на купа „България“ през 1977 г. и едва 19-годишен става най-младият майстор на спорта по фехтовка у нас. Той е и от поколението, което превърна Шумен в столица на българската рапира – едно заслужено през годините признание, което и до днес отстояват младите надежди на Фехтовална академия „Волов“.

Вече е ясен и съставът на националния отбор, който ще представи България на световното първенство за кадети и младежи на рапира в Полша през април. В титулярния ни тим са включени само шуменци – Вичко Николов, Иван Славчев и Калоян Николов.