Младите шуменски национали затвърдиха визите си за световното първенство по фехтовка

автор: Пламен ГЕОРГИЕВ
2019-03-18 15:59:00
Спорт | Шумен | преглеждания: 841

Завършилият турнир по фехтовка за купа „България“ - втори кръг, за мъже и жени в Шумен убедително доказа, че изборът на младите национали на оръжието рапира, които ще представят страната ни на стартиращото световно първенство за кадети (до 17 години) и за младежи (до 20 години) в Полша на 9 април, никак не е случаен.

Първата рапира на България Вичко Николов от Фехтовална академия „Волов“ демонстрира, че се намира в топ-форма и не даде никакви шансове на своите съперници по пътя към купа „България“. В предварителната си група той премина като тайфун по фехтовалната пътека, като от шестте си поредни победи спечели четири от тях безпощадно с по 5:0. Във фазата на елиминациите младият шуменец допусна само по 3-4 туша в свой пасив, а на финала също триумфира с изключително превъзходство.

И тримата шуменци, които заеха призовите места на рапира при мъжете, потвърдиха визите си за предстоящото световно първенство. Носителят на купа „България“ Вичко Николов и вторият в класирането Калоян Николов ще играят при младежите, а заелият трета позиция в крайното подреждане – Иван Славчев ще се състезава при кадетите.

За съотборниците във Фехтовална академия „Волов“ - Вичко и Иван, това ще бъде третото поред участие в световно първенство. Трябва да се отбележи, че за последните десет години двамата са постигнали най-доброто класиране за кадети сред всички останали български участници.

Ръководителят на академия „Волов“ Николай Николов бе избран от Българската федерация по фехтовка да бъде треньор на младите ни национали по време на световния шампионат в Полша.

При жените за купа „България“ на рапира в Шумен до финала достигнаха две състезателки на софийския клуб „Ескалибур“. На трета позиция останаха шуменките София Цонева и Росица Цекова.

Чаровната София Цонева за пореден път показа, че е сред най-перспективните сега млади рапиристки у нас. Тя има в актива си вече пет състезания с подиум в различни възрастови групи – носителка е на три златни медала (при момичета до 15, кадетки до 17 и девойки до 20 години), един сребърен – за кадетки до 17 г. и един бронзов при жените. Така София напълно заслужи правото си да дебютира и на предстоящото световно първенство. Заедно с нея ще бъде и съотборничката й във Фехтовална академия „Волов“ Александра Тодорова.

Във втория кръг за купа „България“ прекрасната Алекс излезе под номер 1 от предварителната си група при жените, без да допусне нито една загуба. В крайното класиране тя завърши само на крачка от „зоната на медалите“ - на пета позиция.

Още една шуменка е включена в националния отбор на България за участие на световното в Полша – Сара Младенова.