Днес в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ официално беше открита Изнесената база за обучение към Регионален STEM център, с. Ястребино. Събитието се проведе на територията на университетския кампус в района зад Корпус 1 (Ректорат), където се намира новоизградената STEM база.
Изнесената база за обучение е реализирана в рамките на проект BG-RRP-1.023-0001 „Създаване на Национален и на регионални STEM центрове“ по Националния план за възстановяване и устойчивост, с бенефициент Националния STEM център. Проектът има за цел създаването на съвременна образователна среда за подготовка на учители, педагогически специалисти, ученици и студенти в областта на STEM образованието.
Откриването на базата уважиха с присъствие и поздравителни адреси проф. д-р инж. Сеня Терзиева-Желязкова – заместник-министър на образованието и науката; проф. д-р Найден Шиваров – директор на Националния STEM център; Иван Попов – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ към МОН, Дафинка Костова – главен сътрудник Управление на европейски програми и проекти на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ към МОН, проф. д-р Николай Марин – ректор на Югозападния университет „Неофит Рилски“; проф. д-р Желязка Райкова от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“; Светлана Милева – началник на Регионално управление на образованието – Шумен; Росина Инджева – директор на СУ „Панайот Волов“; Галина Сакарова – директор на СУ „Трайко Симеонов“, Станислава Станкова – член на Съвета на настоятелите на Шуменския университет и гл. експерт “Бюджет и финанси в образованието” в община Шумен.
Присъстващите бяха приветствани от ректора на Шуменския университет проф. д.н. Наталия Витанова, която благодари на всички партньори и съмишленици при реализирането на идеята.
„Дълги години STEM образованието беше пренебрегвано. Днес това събитие показва, че трендът е преобърнат и държавата мисли в тази посока, защото STEM образованието ще бъде една от основните ценности на съвременното общество. В бъдеще STEM образованието ще дава най-висока принадена стойност. Шуменският университет от днес разполага с едно модерно съоръжение, в което учители, студенти и ученици ще имат възможност да се обучават във високо технологична среда“, каза още проф. Витанова.
Реализирането на проекта „Създаване на Национален и на регионални STEM центрове“, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост е важна инвестиция в бъдещето на българските ученици, учители и образователни институции. Чрез него се изгражда съвременна образователна среда, която насърчава развитието на ключови компетентности, критическо мислене, дигитални умения и практически ориентирано обучение.
„Новата база ще има значима роля за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти, за въвеждането на иновативни методи за преподаване и насърчаване интереса на учениците към природните науки, математиката, инженерството и технологиите. Убеден съм, че тя ще се утвърди като пространство за обмен на добри практики, за научно-приложна дейност и за активно сътрудничество между образователните институции, висшите училища и Националния STEM център“, се казва в поздравителния адрес на проф. Георги Вълчев, министър на образованието и науката.
Проф. Найден Шиваров – директор на Националния STEM център: „Днес тук ще открием третия регионален център и още от другия месец учителите от Източна Българи ще започнат обучение за преподаване в STEM среда и ще могат да разменят много добри практики помежду си. Студентите, младите учени и докторантите ще могат да получат нови възможности да надградят своите знания, а учениците ще могат да правят различни научни изследвания, да правят лабораторни опити. Проектът е наистина е изключително успешен, с него ние даваме равен достъп на всички учители, на всички ученици, на всички млади учени, докторанти и студенти, преподаватели във висшите учебни заведения, които ще имат възможност с тази модерна инфраструктура наистина да повишат ефективността и качеството на обучение в българското училище“.
В знак на благодарност и признателност за подкрепата към развитието на STEM образованието всички официални гости получиха специални STEM статуетки. За проф. д-р Найден Шиваров – директор на Националния STEM център, бе подготвена специална изненада – STEM комплект за самостоятелно сглобяване.
Архиерейският наместник на Шуменската духовна околия ставрофорен иконом Димитър Стойков отслужи водосвет за здраве и успехи.
Празнична програма изнесоха таланти от СУ „Сава Доброплодни“ – гайдарски оркестър, Айза Коджа от II б клас и IV б клас, мажоретният състав към СК „Ритмика“.
Всички присъстващи имаха възможност да разгледат лабораториите и учебните пространства в новооткритата STEM база.
Ученици от три шуменски училища представиха STEM демонстрации в различните тематични направления: Клуб по роботика „PowerVortex“ към СУ „Панайот Волов“ – демонстрации в направление „Роботика и кибер-физични системи“; ученици от СУ „Сава Доброплодни“ – демонстрации в направление „Зелени технологии и устойчиво развитие“; ученици от СУ „Трайко Симеонов“ – демонстрации в направление „Природни науки“.

