Старите столици Плиска и Велики Преслав, солниците в Провадия и цялата площ на Националния историко-археологически резерват „Мадара“ да станат обекти под закрилата на ЮНЕСКО. Около тази позиция се обединиха кметът на Шумен проф. Христо Христов и министърът на културата Найден Тодоров по време на проведената днес среща.
Участие в разговорите взеха заместник-министърът по туризъм Ирена Георгиева, епархийският съветник на Варненска и Великопреславска света митрополия ставрофорен иконом Дончо Александров, архиерейският наместник на Шуменската духовна околия отец Димитър, заместник-кметовете Даниела Русева и доц. Виктория Ковчазова. На срещата бяха коментирани въпроси, свързани с опазването и поддържането на културно-историческите паметници и възможностите за развитие на туризма.
Министър Найден Тодоров подчерта, че през юли следващата година България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета по културно наследство на ЮНЕСКО, което ще донесе значителни предимства и ще увеличи международния престиж на страната ни. Министърът на културата изрази увереност, че знаковите културно-исторически обекти в региона на Шумен и цяла Североизточна България ще бъдат притегателен център за делегатите и гостите на престижния форум. Министър Тодоров обеща съдействие в най-скоро време шуменското НЧ „Добри Войников-1856“ да получи статут на паметник на културата с национално значение.
След срещата в община Шумен, гостите взеха участие в дискусията „Бранд Шумен – оттука започва България“, организирана от Общество „Културно наследство“, Медийна група „Стандарт“ и Община Шумен.
„Новото Възраждане на България започва от Шумен и шуменци могат да се гордеят с това, което притежават“, подчерта на откриването на форума министър Найден Тодоров. „Културата събира хората и днес повече от всякога имаме нужда да се обърнем към нея, това е ролята на „Бранд България“, посочи още министърът на културата.
Заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева поздрави организаторите и участниците на форума и даде конкретни препоръки за развитие на сектора – добре поддържана Интернет страница, разширяване и разнообразяване на туристическия продукт, който да предлага съвкупност от преживявания на туристите, сътрудничество на местно ниво, привличане на експертизата на младите хора в сектора.
В своята презентация на тема „Шумен на туристическата карта на България“ кметът проф. Христо Христов акцентира, че Общината има спечелен проект на ниво концепция за развитие на туризма в региона, съвместно с Община Каспичан, на обща стойност над 5 млн. лева. „Чрез „Бранд Шумен – оттука започва България“ ние желаем да утвърдим региона като атрактивна туристическа дестинация. Туризмът дава тласък на икономиката и създава условия за бъдещото развитие на младите хора“, посочи още кметът проф. Христо Христов.
Областният управител Бейнур Ахмед също изрази увереност, че съвместните усилия на държавната и местната власт, на културните и образователните институции, както и на туристическия бранш, в обозримо бъдеще ще дадат ползотворни резултати в посока културно-историческите и природните дадености на региона да носят гордост и национално самочувствие.
В дискусията „Бранд Шумен – оттука започва България“ се включиха над 100 участници – кметове на общини, археолози, представители на академичната общност, на туристическия бизнес, директори на музеи и културни институции.