Вода от язовир „Тича“ ще се подава приоритетно за питейно–битово водоснабдяване. Това е уверил министърът на околната среда и водите Петър Димитров на проведената среща с кмета на община Шумен проф. Христо Христов и с областния управител Бейнур Ахмед.
В отговор на отправеното искане за редуциране на количествата вода за напояване, министър Димитров е посочил, че с оглед ниските нива и намаления приток, характерен за много суха година, „Напоителни системи“ следва да прецизират заявките си за годишен график за 2025 г., като ще се редуцира и подаването на вода от яз „Тича“ към ВЕЦ-овете по поречието на река Камчия.
На проведената среща министърът на околната среда и водите е подкрепил и искането за доизграждане на водоснабдителна система „Дунав“, като се е съгласил с позицията на кметовете на Шумен и Търговище и на областния управител, че това е единствената алтернатива, която ще гарантира водоснабдяването на Североизтока, където проблемът с недостига на питейна вода е особено тежък.
Предстои среща и с министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, на която също ще бъдат обсъдени проблемите, свързани с осигуряването на питейно-битовото водоснабдяване на населението, в т. ч. за включване на нови и рехабилитация на стари водоизточници за алтернативно водоснабдяване.
В най-кратки срокове да бъде свикана среща в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) във връзка с намалелия полезен обем на язовир „Тича“ и недостига на вода за питейно-битови нужди – това разпореди министър-председателят Димитър Главчев. Сигнал до премиера беше изпратен от областния управител на Шумен, който докладва сериозната ситуация в региона. Министър-председателят Главчев очаква МОСВ в най-кратки срокове да организира работна среща с участието на всички ресорни министерства за набелязване на мерки за справяне с кризата. Язовир „Тича“ е основен източник на водоснабдяване и осигурява питейно-битовото водоснабдяване на стотици хиляди домакинства в областите Шумен и Търговище.