Стартира дарителска кампания за набиране на средства за изграждане на мемориал на Седми пехотен преславски полк

Споделете с:

За изграждане на най-големия паметник – действащ портал на военно формирование, стартира дарителска кампания в Шумен. “Да бъдем обединени за тази кауза, за да съхраним нашата памет!” – обяви председателят на Инициативния комитет д-р Владимир Йолов. Идеята е да бъде възстановен мемориалът на Седми пехотен преславски полк на мястото на съществуващия сега главен портал на Факултета “Артилерия, ПВО и КИС” към Националния военен университет “Васил Левски”.

На брифинга присъстваха началникът на НВУ „Васил Левски“ бригаден генерал Иван Маламов, деканът на Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ полк. Илия Илиев, заместник-областният управител Деян Димитров и членовете на Инициативния комитет за възраждане на паметника.

Тази есен се навършват 140 години от създаването на Седми пехотен преславски полк, който е обявен с указ на княз Фердинанд от 12 октомври 1884 г. Паметникът-портал на полка е построен през 1927 г. и e открит на 6 май. На основните мраморни плочи са били изписани имената на повече от 2000 войници, подофицери и офицери, служили в полка и загинали за Отечеството. Монументът е съборен през 1957 г.

Новият проект за възстановяване на паметника е на арх. Валерий Колев. Той ще бъде разположен на мястото на сегашното КПП-1 на бившето Военно училище на улица „Карел Шкорпил“ 1 в Шумен. Предвижда се монументът да бъде изграден максимално близко до първоначалния му вид и размер. На шест плочи от черен мрамор с бронзови надписи ще бъдат изписани имената на загиналите над 2400 от полка във войните за национално обединение (1885, 1912-1913 и 1915-1918 година). Ще бъдат поставени и двата стари каменни лъва, които са запазени.

„Инициативата за възстановяване на паметника на Седми пехотен преславски полк е добра както за паметта на шуменци, така и за достойнството на бъдещите поколения“, каза д-р Владимир Йолов. Според него, освен подкрепата на институциите, солидарността и подкрепата на гражданите са изключително ценни. „Каузата трябва да е общо дело, без разделение, а с уважение и почит към хората, които са дарявали кръвта си в името на България. Заради такива хора днес я има България и ние трябва да помним това и да го оставим на децата си“, допълни д-р Йолов. Той уточни, че количествено-стойностната сметка по идейната разработка е приблизително за 180 000 лева. Налични към момента са само 25 000 лв., отпуснати целево от Министерството на отбраната на община Шумен през 2015 година.

“С дълбока признателност съм към това високо родолюбиво дело, с което сте се заели – обяви бригаден генерал Иван Маламов. – Щастлив съм, че в Шумен ще започне да се изгражда такъв монумент.”

Министерството на отбраната е дало положително становище за проекта. В момента в министерството се извършва проверка на списъка с имената на загиналите воини, които ще бъдат изписани на плочите. Подписан е договор за сътрудничество между Сдружение „Седми пехотен преславски полк“ и НВУ „Васил Левски“.

О. з. полк. Радослав Узунов – председател на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва в Шумен, напомни, че работата по този проект за възстановяване на паметника-портал продължава вече 8 години, но едва с избора на новия инициативен комитет реализацията му набира максимална скорост.

Съвместно с шуменския клон на НД „Традиция“ ще се организира честване на 140-та годишнина от създаването на Седми пехотен преславски полк на 19 октомври в парка източно от сградата на община Шумен, където е било оригиналното място на паметника-портал.

Д-р Владимир Йолов съобщи още, че първите дарители ще бъдат ученици от СУ “Сава Доброплодни”, които ще предложат своите рисунки, създадени в къща-музей “Панайот Волов”, на благотворителна продажба.

А всеки може да направи дарение в специално откритата за целта сметка в “Инвестбанк“ АД с IBAN BG30IORT80481096588801 и титуляр Сдружение „Седми пехотен преславски полк“.

 

Снимка Илиян Илиев, ШУМ.БГ

 

301 преглеждания