Велоалеята по бул. „Симеон Велики“ е следващата стъпка в изграждането на система, заложена в Плана за устойчива градска мобилност на Община Шумен.
Реконструкцията на бул. „Симеон Велики“ не променя само облика на една от най-натоварените градски артерии. Заедно с новите пътни платна, тротоари и осветление по булеварда се изгражда и велосипедна инфраструктура, която започва да свързва вече реализирани и планирани трасета в различни части на града.
Работата по велосипедната мрежа не започва с този обект. През юли 2023 година Общинският съвет приема Плана за устойчива градска мобилност на Община Шумен до 2030 година. Документът определя развитието на велосипедния транспорт като част от общата транспортна система на града и очертава основните направления, по които мрежата трябва да се развива през следващите години.
Още през същата година в капиталовата програма на общината са предвидени средства за проектиране на велосипедно трасе по ул. „Климент Охридски“ и бул. „Симеон Велики“. В края на 2023 година е издадено разрешение за строеж, а през 2024 година проектът преминава към следващия етап от подготовката си. Така велосипедната инфраструктура по булеварда е планирана още преди да започне мащабната му реконструкция.
Първите елементи от тази система вече съществуват. По ул. „Климент Охридски“ е изграден велосипеден участък, който е предвиден като връзка към трасето по ул. „Марица“. Именно чрез тези последователни етапи отделните отсечки постепенно започват да се превръщат в свързана мрежа, вместо да останат самостоятелни проекти.
Най-голямата стъпка в тази посока е реконструкцията на бул. „Симеон Велики“. Проектът обхваща близо 5,3 километра от една от основните транспортни артерии на Шумен. Освен обновяването на пътната настилка, тротоарите, осветлението и зелените площи, по цялото трасе се изгражда и велосипедна инфраструктура. По южната страна на булеварда е предвидена двупосочна велоалея, а в участъците, където пространството не позволява отделно трасе, са приложени решения за съвместно движение на пешеходци и велосипедисти.
Проектът е съобразен със спецификата на градската среда. Различната ширина на тротоарите, съществуващата растителност, инженерната инфраструктура и входовете към жилищните сгради налагат различни решения в отделните участъци. Затова трасето не изглежда еднакво по цялата си дължина, но следва единна проектна концепция.
Планът за устойчива градска мобилност предвижда велосипедната инфраструктура да се развива поетапно, така че всяка новоизградена отсечка да може да се свърже със следващата. Сред предвидените мерки е и изграждането и развитие на довеждаща велосипедна мрежа в жилищните квартали и рекреационни велосипедни маршрути в парковете и околоградската зона. Тези мерки са част от Плана за устойчива градска мобилност на Община Шумен.
Велосипедната инфраструктура е само една от мерките, включени в плана за устойчива градска мобилност. Документът обхваща още развитието на обществения транспорт, подобряването на пешеходната среда, безопасността на движението и организацията на трафика. Идеята е различните видове транспорт да се допълват и да осигуряват повече възможности за придвижване в града.
Изграждането на велосипедната мрежа в Шумен следва ясна последователност. Първо е приет стратегическият документ, след това започва проектирането на отделните трасета, а днес част от тях вече се изпълняват. Реконструкцията на бул. „Симеон Велики“ е най-видимият етап от този процес, защото за първи път свързва реализирани и планирани велосипедни участъци в една обща система.

